به پوششگران خوش آمدید > محصولات > نکات مهم برای نصب پارکت > مقایسه پارکت با دیگر متریال های کف ساختمان

مقایسه پارکت با دیگر متریال های کف ساختمان

انواع کفپوش های ساختمانی بنا به کارایی و موقعیت و تردد در ساختمان مورد آنالیز قرار گرفته و بهترین گزینه مورد استفاده میگیرد و تعدادی از آنها از متریالهایی از دل طبیعت مانند سنگ و چوب طبیعی  که در شکلها و ابعاد مختلف مورد استفاده  میگیرند به طور مثال چوبها در ابعاد کوچک و بزرگ الواری یا قطعه های کوچک و سنگها اکثراً در ابعادی به شکل مربع 30*30 ، 40*40 ، 60*60 و یا حتی بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرند که معمولاً از سنگهای با کیفیت بالا میتوان به دلیل مقاومت بالاتر و خلوص بیشتر در ابعاد بزرگتر و ضخامت کمتر استفاده نمود.

 

از نمونه های دیگر کفپوش های ساختمانی که در اماکن مختلف استفاده میگردد، کفپوش های سرامیکی میباشد که از نظر ظاهری در شکل های مختلف قابل تولید میباشد که اکثر طرح های پر طرفدار آن بر گرفته از دل طبیعت همچون چوب و سنگ میباشد.

در یک بررسی اجمالی از کفپوش های سرامیکی میتوانیم به چند نکته مهم اشاره کنیم که مهم ترین آنها قیمت، استحکام، زیبایی و کارایی آن میباشد. ایران از جمله قویترین تولیدکنندگان سرامیک میباشد و کارخانجات فراوان و معتبری در زمینه تولید این محصول فعالیت دارند و متناسب با اینکه این محصول در کشورمان از حجم تولید بالایی برخوردار میاشد , قیمت این محصول بسیار مناسب بوده و با هر بودجه ای در دسترس مصرف کنندگان قرار میگیرد.

البته اکثر مصرف کنندگان تنها به قیمت توجه نمیکنند و آیتمهای فراوانی را برای خرید خود در نظر میگیرند.

از نظر استحکام تقریباً تمام سرامیک های کف برای اماکن مسکونی دارای استحکام کافی میباشند و عمر آنها مخصوصاً در رنگهای روشن که خط و خش را نشان نمیدهند بیشتر از ده سال میباشد , البته در سرامیک های قدیمی تر که در بین سرامیکها درزهای حدوداً نیم سانتی وجود دارد و تمامی کثیفی ها و جرم کف را به خود جذب نموده و نمای سرامیک ها را نا مناسب تر نشان میدهد.

 

در مورد کارایی سرامیک ها به نکاتی اشاره شد اما مشکلاتی هم در این نوع کفپوش ها نظیر سنگ و سرامیک وجود دارد که از آن جمله سرد بودن آنها برای مصرف خانگی میباشد که در افرادی که بیماریهای روماتیسمی مفصل و یا استخوانی دارند با سرد بودن کف مشکل فراوانی دارند . البته مشکل بسیار مهم دیگر اینکه سطح این نوع پوششها بسیارلغزنده میباشد که خطرات و خسارات زیادی را به مصرف کنندگان این نوع پوشش ها متحمل می نماید که با نگاهی به گذشته و اطرافیان این مقوله کاملا یادآوری میشود .

 

پارکت های لمینیت گونه ای دیگر از کفپوش های کف میباشد که از نظر تکنولوژی به صورت چند لایه تولید میگردد که هر کدام از این لایه ها کارایی های مخصوص و متناسب با کارایی آن قسمت را دارند. به طور معمول کفپوش های لمینیت از چهار لایه تشکیل شده اند که در اصل متریال اصلی تشکیل دهنده آن HDF   است که از چوب فشرده میباشد و از دو طرف کاور گردیده که لایه زیرین آن برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و مقاومت بیشتر و تعادل بین لایه زیرین و لایه لمینت روی آن میباشد و لایه روی HDF یک لایه دکوراتیو با طرح چوب و  لایه اصلی که همان لمینیت میباشد. که مقاومت اصلی را در این متریال لایه لمینیت انجام میدهد. این لایه از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و با استفاده صحیح از آن میتوان عمر مفید آن را بین 10 تا 25 سال تخمین زد که استانداردهای مختلف آن بر اساس کارایی آنها متغیر است.

 

در ضمن در عین حال که مقاومت آن مناسب برای استفاده در زیر پای شماست , از نظر نظافت نیز لکه ها به سادگی از روی آن پاک و اثری از آنها قابل مشاهده نمیباشد.

مثلاً پارکت AC3 برای مصارف خانگی و منازل مناسب میباشد که در این مدل مقاومت لمینیت وکلیک های آن مناسب با این کاربری تهیه شده است و AC4   که برای مصارف اداری میباشد از مقاومت بالاتری برخوردار میباشد البته از این نوع با این استاندارد در مصارف خانگی نیز استفاده میگردد که مطمئناً دوام بیشتری را در منزل خواهد داشت.

و در نهایت پارکت های لمینیت با استاندارهای AC5 که برای مصارف تجاری و فروشگاه ها و اماکن پر تردد مثل ادارات و بیمارستانها مورد استفاده قرار میگیرد.  امروزه با توجه به سبک سازی سازه ها و استقبال از متریالهایی که باعث کاهش وزن ساختمان میگردد، مقرون به صرفه بودن پارکت جای خود را مستحکم تر از گذشته در سازه ها پیدا کرده و با توجه به زیبایی و دوام و در پی داشتن سلامتی برای مصرف کنندگان از جمله آلرژی به دلیل کمتر استفاده کردنکف و جلوگیری از انتقال صدا به طبقات زیرین توجه مصرف کنندگان را به خود جلب نموده است.

این محصول 9670 بار بازدید شده است.
کلمات کلیدی:
۱۰ نظر اخیر در مورد این محصول:
حمیدرضا حسینایی گفته است:
آیا میشه با سیستم گرمایش ازکف نیز از پارکت استفاده کرد . معایب و مزایای کار چیه ؟
نیکوقدم گفته است:
آیا میشه با سیستم گرمایش ازکف نیز از پارکت استفاده کرد . معایب و مزایای کار چیه ؟